Sandomierski Park Piszczele powstał w zakresie niezwykle ważnego projektu - „Wzmocnienie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta Sandomierza”. Realizacja projektu została podzielona na II etapy. Drugi etap realizowany był w czasie VI kadencji samorządu.

Teren bezpośrednio przyległy do zabytkowej części miasta – Wąwóz Piszczele był do czasu wdrażania projektu zaniedbanym elementem Sandomierza. Duży potencjał miejsca pozwolił na stworzenie nowoczesnego parku z licznymi atrakcjami. Przywrócenie blasku temu miejscu było zadaniem I etapu realizacji projektu „Wzmocnienie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta Sandomierza”. Kolejnym zadaniem w zakresie tego dalekosiężnego projektu było połączenie terenów nadwiślańskich ze Starym Miastem i Parkiem Piszczele. Powierzchnia ścieżek pieszych i pieszo-rowerowych wydłużyła się znacząco i otworzyła kolejne możliwości dla rozwoju miasta. Tereny spacerowe stały się doskonałym obszarem na umiejscowienie punktów gastronomicznych. Obecność ciągów pieszo-rowerowych w Sandomierzu jest istotnym elementem prozdrowotnym. Dzięki wydzieleniu tych tras mieszkańcy i turyści mogą uprawiać dwie najprostsze i najbardziej korzystne dla zdrowia formy ruchu – bieganie i jazdę na rowerze. Ponadto ciągi pieszo-rowerowe znakomicie spełniają swą rolę podczas organizacji imprez miejskich o charakterze sportowym. Sandomierski Weekend Kwitnących Sadów, letnia i zimowa edycja Triathlonu czy też ogólnopolska akcja Polska Biega – Sandomierz Biega należą do najważniejszych  wydarzeń w kalendarzu sandomierskich imprez. W tych sportowych eventach biorą udział osoby z całej Polski oraz spoza jej granic, uczestnicząc w rywalizacji sportowej odbywającej się na nowo powstałych ciągach pieszo-rowerowych, mają okazję podziwiać piękne zakątki miasta. Wyjeżdżając z miasta zabierają ze sobą nie tylko wspomnienie o rywalizacji sportowej. W ich pamięci pozostaje również wizerunek estetycznego miasta, zasobnego we wspaniale usytuowane trasy.

Na zbiegu nowo powstałych ciągów powstał Plac Spotkań „Rawelin” - nazwą i elementami ozdobnymi nawiązujący do historii miasta. Dzięki tej ważnej inwestycji nieatrakcyjna część miasta porośnięta dziką roślinnością stała się miejscem tętniącym życiem, estetycznym i zachęcającym do podejmowania aktywności sportowej. Zrealizowany projekt odwołuje się na wielu płaszczyznach do historii miasta – jest to zatem nowoczesna inwestycja bazująca na bogatej historii. Podążając parkowymi ścieżkami można rozwiązać zagadkę tajemniczych kości piszczelowych odnajdywanych niegdyś licznie na terenie parku; można poznać historię jedynych w swym rodzaju szachów – odnalezionych w pobliżu parku a także wspomnieć wydarzenia związane z armatami stojącymi na Placu Spotkań.

Na terenie  Parku funkcjonują:

KAWIARENKA

Prowadzona w obiekcie "Zielonego Centrum Kultury", pozwala spacerowiczom oraz uczestnikom zajęć kulturalnych skorzystać z proponowanego asortymentu.

PLAC ZABAW DLA DZIECI

Najmłodsi mogą skorzystać z profesjonalnych urządzeń rekreacyjnych znajdujących się na placu otoczonym ławeczkami, na których mogą spocząć rodzice spoglądąjcy troskliwym okiem na bawiące się pociechy.

ALEJA SZACHOWA

Jest nie lada ciekawostką dla zwiedzających. W sercu Parku Piszczele znajdują się figury szachowe wykonane z piaskowca o wysokości 70 cm i wadze ok. 300 kg. Są one replikami dwunastowiecznych, oryginalnych szachów, znajdujących się w sandomierskim muzeum. Legenda głosi, że grała w nie Królowa Jadwiga.

SZACHOWNICA DO GRY PLENEROWEJ

Szachownica wyłożona z kostki brukowej /15m x 15m/, dzieki której istnieje możliwość rozgrywania turniejów szachowych. Klub szachowy organizuje rozgrywki wykorzystując również plenerową szachownicę, jako miejsce do gry w „żywe szachy”.

SKATE PARK ORAZ BOISKO DO KOSZYKÓWKI

Miejsce szczególnie dedykowane dla młodzieży, która może rozwijać swoje zainteresowania związane z jazdą na deskorolkach, rowerach i rolkach. Odbywają się tu także zawody, pokazy związane z kulturą skate oraz gry i zabawy rekreacyjne.

ALTANA PRZY ŹRÓDEŁKU

Wybijające źródełko stanowi wyjątkową atrakcję i wzbogaca krajobraz parku o jeszcze jedno ciekawe miejsce. Parkowe źródełko można podziwiać przebywając w altanie, z której roztaczają się piękne widoki na cały Park Piszczele.

STOK DO JAZDY NA NARTACH Z WYCIĄGIEM NARCIARSKIM

Funkcjonuje w okresie zimowym. Stwarza możliwość rozpoczęcia i doskonalenia jazdy na nartach na stoku o dł. 60 m. Na bazie wyciągu organizowane są również gry, konkursy i zabawy na śniegu.

KRĄG OGNISKOWY

Jest doskonałym miejscem spotkań przy wtórze gitary. W obrębie kręgu znajdują się stacjonarne grille, z których mogą korzystać mieszkańcy oraz turyści. Rezerwacja miejsca w MOSiR. 

MALOWNICZE CIĄGI PIESZO-ROWEROWE I PIESZE

Trasy spacerowo-rowerowe usytuowane na terenie parku służą wypoczynkowi, rekreacji oraz organizacji róznych przedsięwzięć o charakterze rekreacyjno-sportowym – cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

RAWELIN - PLAC SPOTKAŃ

Szczególne miejsce, znajdujące się na skrzyżowaniu ciągów pieszo-rowerowych wiodących z Parku Piszczele ku bulwarowi nadwiślańskiemu. Plac Spotkań to miejsce, gdzie historia intensywniej daje o sobie znać. Ustawione tam armaty nawiązują do zdarzeń mających miejsce podczas potopu szwedzkiego.